Debata #RODMonline „Energetyka prosumencka sposobem na wykonanie unijnych celów klimatycznych

Debata #RODMonline „Energetyka prosumencka sposobem na wykonanie unijnych celów klimatycznych. Green Deal 2050.” 06.05.2021 r. godz. 18:00

Green Deal 2050

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie oraz Polskie Forum Klimatyczne zapraszają 6 maja 2021 r. o godz. 18:00 na debatę w ramach cyklu #RODMonline pt.: „Energetyka prosumencka sposobem na wykonanie unijnych celów klimatycznych.”

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:

 • która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto,
 • w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów,
 • w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

Europejski Zielony Ład to nasz plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Można to osiągnąć poprzez przekształcenie wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w nowe możliwości we wszystkich obszarach polityki, a także zadbanie o to, by transformacja była sprawiedliwa i sprzyjała włączeniu społecznemu.

W trakcie debaty chcemy dyskutować czy lokalne systemy energetyczne rozumiane jako połączenie energii elektrycznej z energią cieplną mają szansę zaspokoić potrzeby energetyczne społeczeństw lokalnych, z projekcją na włącznie. Czy takie systemy, które już się rozwijają, np.: w Ostrowie Wlkp. Jak to jest regulowane w ustawie o klastrach energii OZE z roku 2016. Czy pilotażowe systemy w dwóch województwach, gdzie próbuje się budować klastry w oparciu o spółdzielczy system rozliczeń mogą być podstawą do rozwoju tego systemu.

W debacie udział wezmą:

 • mgr inż. Robert W Jankowski – Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Forum Klimatycznego odpowiedzialny za europejski „Green Deal 2050”. Związany z organizacjami ekologicznymi od połowy lat 60 -tych XX wieku. Organizator debat publicznych i konferencji typu „Forum Antysmogowe”, „Forum Klimatyczne AKO”, „Forum Permakultury” i wielu innych.
 • mgr inż. Andrzej Sumara – Koordynator struktur LEADER w Zachodniopomorskiem.  Społecznik i inicjator wielu lokalnych projektów integrujących lokalne społeczności.  Inżynier konstruktor wielu urządzeń z zakresu energetyki.
 • dr inż. Władysław Zabłocki – Dyrektor Zakładu Górniczego „Geotermia Stargard”. Doktorat obronił na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Szef wielu projektów z zakresu energii, ekologii i geotermii.
 • mgr Krzysztof Woźniak – Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Forum Klimatycznego odpowiedzialny za biomasę oraz programy antysmogowe. Redaktor naczelny portalu „grupazdrowegooddychania.pl”, popularyzator wiedzy i kultury technicznej w obszarze biomasy i ogrzewania polskich domów.
 • prowadzenie Mieczysław Podsiadło – koordynator RODM w Szczecinie

Proponowana tematyka wystąpień:

 1. Robert W Jankowski – „Klastry prosumenckie – budowa, działanie, cele klimatyczne.”
 2. Władysław Zabłocki – „Bezemisyjne ciepło dla Stargardu Szczecińskiego.”
 3. Andrzej Sumara – „Gmina samowystarczalna energetycznie.”
 4. Krzysztof Woźniak – „Biomasa podstawą samowystarczalności energetycznej w gminie wiejsko – miejskiej.”

Debata dostępna będzie na profilu RODM w Szczecinie na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/RODM.Szczecin jako wydarzenie Energetyka prosumencka sposobem na wykonanie unijnych celów klimatycznych – Green Deal 2050

Relacja z debaty umieszczona zostanie na kanale RODM Szczecin na Youtube.

ZAPRASZAMY – WSTĘP WOLNY

Leave a Comment